Grāmatas “Arheoloģiskais tērps.Tā darināšana, valkāšana un komplektēšana mūsdienu Latvijā” atvēršana

2017. gada 11. aprīlī plkst. 15.00 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāžu zālē (Rīgā, Brīvības bulvārī 32) notiks Mg.hist. Iritas Žeieres grāmatas “Arheoloģiskais tērps. Tā darināšana, valkāšana un komplektēšana mūsdienu Latvijā” atvēršana.

Grāmatā apkopota informācija un plašs ilustrāciju klāsts par nozīmīgākajiem arheoloģiskajiem tekstilatradumiem Latvijā. Izdevums palīdzēs orientēties pieejamajos materiālos un radīt izpratni par to izmantošanu. Grāmatā sniegtas norādes par kopīgajām un atšķirīgajām iezīmēm Latvijas teritorijā dzīvojošo etnisko grupu apģērbā, kā arī iespējām mūsdienās veidot vēsturiski precīzas arheoloģisko apģērbu rekonstrukcijas. Izdevums domāts cilvēkiem, kam nav priekšzināšanu šajā jomā, tas ir kā pirmais solis arheoloģiskā tekstilmateriāla iepazīšanā.

Mg. hist. Irita Žeiere ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNMV) Arheoloģijas departamenta pētniece, piedalījusies arheoloģiskajās ekspedīcijās, vēlāk arī pati vadījusi izrakumus Kokneses senkapos. Kopš 1991. gada, kad muzejā tika izveidota Zinātniskās izpētes un atdarinājumu nodaļa, specializējusies arheoloģisko tekstiliju pētniecībā un tērpu rekonstrukciju veidošanā. Šajā laikā viņas vadībā izveidoti vairāki desmiti tērpu vai to daļu rekonstrukciju, sākot no akmens laikmeta līdz pat 19. gadsimtam. Paralēli ikdienas darbam muzejā Irita Žeiere sniedz konsultācijas par arheoloģiskajiem tekstilatradumiem un to rekonstrukciju iespējām, kā arī nodarbojas ar izglītojošo darbu. Iritas Žeieres veikto pētījumu rezultāti atspoguļoti vairākos desmitos publikāciju un 2008. gadā izdotajā grāmatā “Arheoloģiskās liecības par apģērbu Latvijā 13.–18. gadsimtā”.

Arheoloģiskā tērpa tēmu Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Iritu Žeieri aktualizēja jau 2016. gadā, projekta “Katram savu tautastērpu” ietvaros radot kalendāru un plānotāju, kas iepazīstina ar divpadsmit arheoloģisko tērpu rekonstrukcijām. Projekta „Katram savu tautastērpu” mērķis ir stāstīt par latviešu tautastērpa izcelšanos, komplektēšanas un valkāšanas tradīcijām, un tas iekļauts Latvijas valsts simtgades svinību programmā.

Grāmatu “Arheoloģiskais tērps. Tā darināšana, valkāšana un komplektēšana mūsdienu Latvijā” izdod Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju.

Tīmekļvietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo tīmekļvietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku lasiet šeit.