“Latviskās dvēseles raksti” Jelgavā

No 2018.gada 9. marta līdz 22. aprīlim Jelgavā, Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā, būs apskatāma latviešu tautas tērpiem un Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltīta izstāde "Latviskās dvēseles raksti”.

"Latviskās dvēseles raksti” ir stāsts par Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstību saistībā ar tautas pašapziņas un valsts veidošanos un par tautastērpu kā vienu no tautas pašapziņas izteiksmes formām. Izstādē eksponēti 26 tērpi no Tautastērpu centra "Senā klēts”, kā arī priekšmeti no Latvijas muzeju krājumiem – fotogrāfiju izdrukas, etnogrāfiskie un arheoloģiskie priekšmeti un attēli, latviešu rakstu zīmes un informatīvie teksti. Audiovizuālais noformējums atspoguļo dziesmas un dejas nozīmi latviešu dzīves uztverē. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja izdzīvot Dziesmu un deju svētku kopdziedāšanu dažādos laikos, dejas soļa raitumu, kā arī izpētīt latviešu raksta un ornamenta nozīmi un kopsakarības laikā un telpā.

2015. gadā izstāde bija apskatāma Minhenes Piecu kontinentu muzejā, Neimisteres Abatijā Luksemburgā, kā arī izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa”. 2016.gadā to bija iespēja apskatīt Cēsu Izstāžu namā, bet laikā no 2018. gada 5. janvāra līdz 25. februārim Kuldīgas mākslas namā.

Izstādes atklāšana Jelgavā notiks 2018. gada 9. martā plkst. 15.00 Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā (Akadēmijas iela 10, Jelgava).

Projekta vadītāja Linda Rubena, mākslinieks Jurģis Krāsons, satura koncepta autori Valdis Celms un Toms Skābardis. Ekspozīcijas tapšanā palīdzējuši Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejs, Tukuma muzejs, Tautastērpu centrs “Senā klēts”, Lilija Treimane un SIA “Solavi”.

Izstāde “Latviskās dvēseles raksti” iekļauta Latvijas valsts simtgades svinību programmā. Latvijas valsts simtgades svinības notiks laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Izstādi "Latviskās dvēseles raksti” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeju.  Atbalsta Dziesmu un deju svētku lieldraugi Swedbank, Elektrum, LMT.