Zemgales vīra tērps

Īsumā

  • Krekls – taisna piegriezuma, ar virsū šūtiem uzplečiem un nelielu stāvu apkakli, no smalka linu auduma, bet bez rotājuma;
  • Bikses – vilnas auduma, tumši zilas, dabiski pelēkā vai tumši brūnā krāsā; tumši zilo bikšu garums – līdz ceļiem, tās valkā kopā ar adītām pusgarām vilnas zeķēm; pelēkās bikses var būt arī garas.
  • Josta – bikses sajoztas ar ādas siksnu; garie svārki (mētelis) arī apjozti ar ādas siksnu vai ap tiem var likt „pērļu jostu” (izšūta blīvā rakstā ar stikla pērlītēm).
  • Svārki – trīs veidu: īsie, pusgarie un garie. Īsie un garie svārki (mētelis) var būt arī no tumši zila vilnas auduma, pārējie – dabīgi pelēkā krāsā.
  • Veste – no grezna, brokāta auduma vai melna, to valkā kopā ar pusgarajiem svārkiem.
  • Galvassega – cepure ar lakotu nagu vai tūka platmale, kuru var rotāt, apsienot lentveidā salocītu zīda lakatu.
  • Kāju āvums – stulma zābaki vai kurpes.
  • Rotas – ap kaklu sien salocītu zīda lakatu, kas kalpo kā grezna kaklasaite.

Vēsture un izcelsme

Linu auduma krekls, kas šūts no taisnstūrveida auduma gabaliem jeb tunikveida krekls: priekšas un muguras daļa ir no viena auduma, kas plecu daļā pārlocīts. Kreklam ir virsū šūti uzpleči un neliela, 1–2cm plata, stāva apkakle. Kreks šūts no smalka linu auduma, bet bez rotājuma.

Bikes var būt divejādas: pusgarās (senākais variants) un garās (jaunākais variants). Pusgarās bikses ir tumši zilas vai pelēkas, līdz ceļiem, un tās valkā kopā ar adītām pusgarām vilnas zeķēm, kuras zem ceļa apsien ar krāsainām „paķelēm” – pītām vai austām prievītēm. Bikšu aizdare priekšpusē ar „klapi”. Garās bikses ir dabiski pelēkā vai tumši brūnā krāsā.

Bikses sajož ar ādas siksnu. Arī garos svārkus jeb mēteli apjož ar ādas siksnu vai ap tiem liek „pērļu jostu” – blīvā rakstā ar stikla pērlītēm izšūtu jostu ar ādas un auduma pamatni.

Svārki ir trīs veidu: īsie, pusgarie un garie. Īsos svārkus valkā kopā ar pusgarajām biksēm un tie ir no tāda paša auduma kā bikses. Garie svārki (mētelis) arī var būt no tumši zila vilnas auduma, kā arī pelēkā krāsā, un tie ir garumā zem ceļiem. Pusgarie svārki ir dabīgi pelēkā krāsā, un to garums – zem gurniem, līdz augšstilba vidum.

Kopā ar pusgarajiem svārkiem var vilkt arī vesti, kuras priekšpuse šūta no greznāka auduma (piemēram, brokāta), bet mugurpuse – no vienkārša auduma, jo to neredz – tikai vestē staigāt nemēdza. Veste var būt arī no melna auduma. Vestei ir greznas pogas vienā vai divās rindās.

Galvā liek no vilnas uzveltu cepuri vai cepuri ar lakotu nagu (jaunāks variants). Vilnas platmali var rotāt ar lentveidā salocītu, tai apsietu zīda lakatu.

Kāju āvums –  melnas ādas kurpes vai stulma zābaki.

Kā rotaslietu (greznumpriekšmetu) ap kaklu sien salocītu zīda lakatu, kas kalpo kā kaklasaite.