Kuldīgas vīra tērps

Īsumā

  • Krekls – taisna piegriezuma, ar stāvu apkakli, rotāts ar izšuvumu.

  • Bikses – vilnas auduma, dabiskā vilnas baltā vai pelēkā krāsā.

  • Josta – ādas, metāla vai austa. Bikses sajož ar ādas siksnu. Garos svārkus (mēteli) apjož ar austu svītrainu vai metāla ķēžu jostu („sleņģene“), kurai ir plānšņveida piešpuse, kas rotāta ar gravējumu un sarkaniem stikla „akmeņiem”, vai ādas jostu, kurai grezni kalta, plākšņveida aizdare.

  • Svārki – divu veidu: pusgarie un garie, no tumši pelēka vilnas auduma. Pusgarie svārki ir apmēram līdz augšstilba vidum, bet garie – līdz apakšstilba vidum. Garie svārki ir arī no balta vilnas auduma ar tumša auduma piedurkņu atlokiem.

  • Galvassega – melna cepure – uzvelta vilnas platmale, kuru var rotāt, apliekot no stikla pērlītēm vītu dekoratīvu auklu („kranci”) vai apsienot zīda lentu.

  • Zeķes – baltas vilnas zeķes ar rakstaini adītu stulma daļu.

  • Kāju āvums – stulma zābaki vai ādas kurpes.

  • Rotas – krekla apkakles aizdarei (senākajā variantā) lieto nelielu metāla saktiņu, jaunākā variantā to aizsien ar auduma lentītēm; virs stāvās apkakles sien lenveidā salocītu lakatu.

Vēsture un izcelsme

Linu auduma krekls, kas šūts no taisnstūrveida auduma gabaliem jeb tunikveida krekls: priekšas un muguras daļa ir no viena auduma, kas plecu daļā pārlocīts. Kreklam ir stāva, ar baltu izšuvumu rotāta apkakle, kuras aizdarei lieto auduma lentīti vai nelielu metāla saktiņu. Ap stāvo apkakli var siet lentveidā salocītu zīda lakatu.

Bikses – dabiski baltā vai pelēkā krāsā. Tās valkā, sabāžot galus stulma zābakos vai, ja velk kurpes, vilnas zeķēs ar rakstainiem vaļņiem.

Bikses sajož ar ādas siksnu, bet garos svārkus (mēteli) var sajozt ar ādas, metāla vai austu jostu. Austā josta parasti ir svītraina. Metāla ķēžu josta („sleņģene“) ir ar plānšņveida piešpusi, kas rotāta ar gravējumu un sarkaniem stikla „akmeņiem”. Ādas jostai ir grezni kalta, plākšņveida aizdare.

Svārki ir divejādi: pusgarie un garie, no tumši pelēka vilnas auduma. pusgarie svārki ir apmēram līdz augšstilba vidum, bet garie – līdz apakšstilba vidum. Garie svārki ir arī no balta vilnas auduma ar tumša auduma piedurkņu atlokiem.

Galvā liek melnu cepuri – uzveltu vilnas platmali, kuru var rotāt, apliekot no stikla pērlītēm vītu dekoratīvu auklu („kranci”) vai apsienot zīda lentu.

Kājās velk vilnas zeķes – parastas vai ar rakstaini adītu stulma daļu.

Kāju āvums –  melnas ādas kurpes vai stulma zābaki.